SL | EN

Nahajate se tukaj

17.11.2017 ob 08:39

17. november - mednarodni dan študentov

Danes praznujemo mednarodni dan študentov, saj obeležujemo spomin na dogodke, ki so se zgodili leta 1939. Takrat so nacisti zavzeli študentske domove praške univerze in več kot 1200 študentov preselili v koncentracijska taborišča, 9 njihovih predstavnikov pa ubili. Mednarodni dan študentov tako simbolizira boj študentov za človekove pravice, za demokratično družbo in boj proti diskriminaciji.

Na Statističnem uradu Republike Slovenije so zbrali nekj zanimivih podatkov o študentih. Ugotovili so, da je v Sloveniji v akademskem letu 2015/16 študiralo 47 % mladih, starih od 19 do 24 let. Vseh v terciarno izobraževanje vpisanih študentov je bilo 80.798, od tega je bilo moških 42 %, žensk pa 58 %. Moški so bili v najvišjem odstotku vpisani v izobraževalno področje tehnika, proizvodne tehnologije in gradbeništvo (32 %), najmanj pa jih je bilo vpisanih v izobraževalne vede in izobraževanje učiteljev (3 %). Od žensk jih je največja skupina izbrala študijsko področje družbene, poslovne, upravne in pravne vede (32 %), najmanjša pa kmetijstvo, gozdarstvo, ribištvo, veterinarstvo (4 %). V letu 2016 smo dobili tudi 30.967 diplomantov. Največ smo jih dobili na področju družbenih, poslovnih, upravnih in pravnih ved (35 %), najmanj pa na področju kmetijstva, gozdarstva, ribištva in veterinarstva (3 %). Moški so v največjem odstotku diplomirali iz področja tehnike, proizvodnih tehnologij in gradbeništva (31 %), ženske pa iz področja družbenih, poslovnih, upravnih in pravnih ved (39 %).

Glede na vse zbrane podatke je »povprečni« študent v Sloveniji star 23,1 leta, ime mu je Luka in se izobražuje na področju tehnike, proizvodnih tehnologij in gradbeništva. »Povprečna« študentka v Sloveniji pa je stara 23,7 leta, ime ji je Anja in se izobražuje na področju družbenih, poslovnih, pravnih in upravnih ved.